Awatar użytkownika
KlawiszowcyPL
Administrator
Posty: 28
Rejestracja: pt 26 sty, 2007

pt 07 cze, 2019

Instrumenty klawiszowe rozpalają pasję w miłośnikach muzyki już od pierwszych koncertów podczas których były używane. Dawniej prym wiodły fortepian i pianino, ponieważ nie miały zbyt wielu instrumentów które mogły być dla nich konkurencją, jednak dziś instrumentów klawiszowych jest bardzo wiele, a zdecydowaną większość z nich stanowią instrumenty cyfrowe. Ma to pewną zaletę, ponieważ dziś osoba pragnąca grać na instrumencie klawiszowych nie brać kredytu na zakup drogiego pianina czy fortepianu, ponieważ znacznie tańszą i wygodniejszą alternatywą są poszczególne modele keyboardów, syntezatorów czy pianin cyfrowych, jednak zanim udamy się do sklepu muzycznego na zakupy, warto wiedzieć czym charakteryzują się poszczególne rodzaje cyfrowych instrumentów klawiszowych i jakie będą dla nas najlepsze.

KEYBOARD I SYNTEZATOR

Najczęściej wybierany na początek jest keyboard, którego gabaryty są na tyle niewielkie, aby bez problemu móc przetransportować go ze sklepu do domu. Keyboard jest bardzo chętnie wybierany na początek także ze względu na swoją cenę, ponieważ już stosunkowo tani keyboard może posiadać bogate brzmienie i oferować wiele możliwości. Już w okolicach czterystu złotych będziemy w stanie znaleźć dobrej jakości keyboardy marek takich jak Yamaha czy Casio. Keyboard może posiadać wbudowane brzmienia i efekty, które można ze sobą łączyć, czy daje spore możliwości kreowania dźwięku. Taki instrument doskonale sprawdza się dla początkujących, a zwiększając budżet jaki możemy wydać na jego zakup będziemy w stanie wybrać taki keyboard, który bez problemu sprawdzi się na scenie czy podczas sesji nagraniowych. Keyboard jest często mylony z syntezatorem, a syntezator z keyboardem. Instrumenty te potrafią być do siebie bardzo podobne, przez co mniej doświadczony muzyk może na pierwszy rzut oka pomylić je ze sobą, jednak różnice pomiędzy nimi są znaczne. Syntezator ma za zadanie jak najwierniej odwzorować brzmienia innych znanych instrumentów, takich jak między innymi flet, skrzypce, organy czy gitara, lub pozwolić na tworzenie własnego dźwięku. Z tego powodu już tańsze modele są zaopatrzone w bardzo pokaźne banki brzmień, których może być nawet tysiąc, a dodatkowo można je wzbogacać wieloma różnymi efektami. Niedrogie syntezatory posiadają dobrą jakość brzmienia, jednak mimo wszystko stawiają przede wszystkim na ilość brzmień oraz możliwości związane z ich kreowaniem. Początkującym muzykom poleca się najczęściej keyboard, ponieważ tak olbrzymia ilość brzmień w syntezatorze może sprawić, że muzyk zacznie się w nich gubić, jednak jeśli chcemy wybrać syntezator dla początkujących również znajdziemy stosunkowo niedrogie modele, choć trzeba się liczyć z tym, że syntezatory są zwykle droższe od keyboardów.

PIANINO CYFROWE

Pianino cyfrowe jest przeciwieństwem syntezatora. Ilość brzmień i efektów jest w nim zazwyczaj niewielka, ponieważ producenci pianin cyfrowych za priorytet stawiają sobie samą jakość brzmienia oraz komfort gry. Taki instrument jest doskonałą alternatywą dla pianin akustycznych, ponieważ nawet klawiatura jest tworzona w taki sposób, aby można było wpływać na artykulację poprzez siłę i dynamikę nacisku klawiszy. Pianino cyfrowe jest instrumentem który bardzo dobrze sprawdza się na scenie jak i w studiu nagrań, oraz jako alternatywa dla muzyka, który potrzebuje wygody zbliżonej do pianina akustycznego, lecz nie może sobie pozwolić na jego zakup ze względu na ograniczony budżet.

Wróć do „Nauka gry dla początkujących”