Awatar użytkownika
KlawiszowcyPL
Administrator
Posty: 28
Rejestracja: pt 26 sty, 2007

wt 13 sie, 2019

Do stworzenia świetnego materiału nawet na portale społecznościowe, potrzebny jest sprzęt dobrej jakości. Odbiorcy raczej niechętnie będą słuchali ledwo słyszalnych dźwięków wątpliwej jakości. Ludzkie ucho nie lubi szumów czy pisków, więc jeśli masz ambicję zostania profesjonalnym youtuberem czy też streamerem, potrzebny będzie Ci porządny sprzęt.

Jako twórcy zależy Ci, aby to, co tworzysz zostało zauważone, wysłuchane i docenione. W związku z tym musisz zadbać, aby odbiorca skupiał się tylko na treści materiału. Nie powinny rozpraszać go szumy, piski czy głos współlokatora w tle. W osiągnięciu takiego efektu pomoże Ci dobry mikrofon do streamowania.

Jaki mikrofon kupić, aby nie nadwyrężyć mocno budżetu? Wybór najlepszego urządzenia nie należy do najprostszych. Ceny urządzeń dostępnych na rynku zaczynają się od 40 zł, a kończą na 900 zł. Można także zainwestować w mikrofon warty nawet kilka tysięcy, ale pozostaje pytanie – kiedy taka kwota nam się zwróci? Wybierając mikrofon do stremowania warto także pamiętać, że jakość nie zawsze idzie w parze z ceną. Poniżej omawiamy kilka kwestii, na które warto zwrócić uwagę przed zakupem mikrofonu.

Kształt i jakość mają znaczenie
Kształt mikrofonu powinien zostać tak zaprojektowany, aby urządzenie mogło w jak najlepszy sposób wyłapywać dźwięki. Zdecydowanie polecamy sprzęt wykonany z wysokiej jakości metalowych materiałów. Oczywiście to, że podstawka czy przyciski są plastikowe, nie ma większego znaczenia na dźwięk, więc tutaj można przymrużyć oko. Istotne jest, aby ,,serce” mikrofonu wykonane było z metalowych elementów, jak w mikrofonie Thronmax Mdrill One. Nie polecamy decydować się na mikrofon wątpliwej jakości, ponieważ tak sprzęt nie wróży dobrze Twojemu kanałowi.

Jeden mikrofon – wiele zastosowań
Z pewnością nie planujecie zakupu mikrofonu tylko do jednego celu. Są tacy, którzy grają na gitarze i śpiewają lub ci grający w gry komputerowe i nagrywający bądź komentujący swoje rozgrywki na żywo. Ale są też tacy, którzy nagrywają odcinki lub podcasty o różnej tematyce na YouTube lub rozmawiają na kanale ze swoimi fanami na żywo. Warto więc, aby zakupiony przez Was mikrofon był wielozadaniowy, a nie tylko skupiony na jednej formie nagrywania. Zwróćcie też uwagę na możliwości jego podłączenia, na przykład do konsoli lub Maca.

Tryby nagrywania
Dobrze, jeśli sprzęt został wyposażony w kilka trybów, jak w przypadku Thronmax Mdrill One, gdzie jest ich aż 4: klasyczna kardioida, stereofoniczny, bipolarny, dookólny. Każdy z nich operuje na konkretnych pryncypiach wykorzystania trzech kapsuł mieszczących się w obudowie urządzenia, ukształtowanej na planie gwiaździstego „radiatora” akustycznego. Istotna jest także dwukierunkowość sprzętu pozwalająca na nagrywanie zarówno z przodu, jak i z tyłu. Jest to funkcja szczególnie pomocna podczas wywiadów, czy rozmów, kiedy rozmówcy skierowani są ku sobie – nie potrzebujemy wtedy dwóch oddzielnych mikrofonów.

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki pomogły rozwiać Wasze wątpliwości dotyczące wyboru odpowiedniego mikrofonu do nagrywania na YouTube. Pamiętajcie, że nagrywanie na dobrym sprzęcie na pewno w przyszłości zaowocuje, bo odbiorcy chętniej będą słuchać filmy dobrej jakości. Zaoszczędzi Wam to także mnóstwo czasu, który spędzilibyście na obróbce materiału i dostrajaniu dźwięków.

https://www.toys4boys.pl/

Wróć do „Sprzęt: nagłośnienie, studio, obróbka”