brian
Moderator
Posty: 416
Rejestracja: pt 29 maja, 2015

pt 10 maja, 2019

WYBÓR I CHARAKTERYSTYKA INSTRUMENTÓW KLAWISZOWYCH

Instrumenty klawiszowe od zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem. Dawniej królowały pianina i fortepiany, które uważane były za instrumenty dla elit. Pomimo długiej historii, zarówno fortepian jak i pianino cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, czego dowodem jest ich bardzo często wykorzystywanie do tworzenia muzyki, nie tylko klasycznej. Dziś mamy znacznie większy wybór instrumentów klawiszowych, ponieważ poza rodzajami akustycznymi dostępne są także rodzaje cyfrowe, które mają do zaoferowania całą paletę brzmień i efektów. O ile każdy wie jak mniej więcej brzmi pianino czy fortepian, tak nie każdy wie czym różnią się między sobą wersje cyfrowe. Po czym poznać który instrument będzie dla nas odpowiedni?

KEYBOARD

Wybierając pierwszy cyfrowy instrument klawiszowy, wielu przyszłych muzyka ogranicza budżet, który zwykle nie jest zbyt duży. Ponad to początkujący muzycy nie do końca wiedza jakie brzmienie i efekty przydadzą im się najbardziej. Takim osobom najlepiej polecić keyboard, który nie musi być drogi aby zaoferować bogate brzmienie, a dodatkowo jest wyposażony w podstawowe efekty. Dobry keyboard na początek kupimy już w okolicach 500zł. To jak bogate będzie brzmienie można określić między innymi za pomocą polifonii głosów, która im większa tym lepiej. Grając na keyboardzie bardzo często mamy możliwość wybrania konkretnego brzmienia, na przykład symulującego pianino akustyczne czy organy, przy czym należy pamiętać, że tańsze modele keyboardów nie będą w stanie zaoferować bardzo wiernie odwzorować oryginalnego, akustycznego brzmienia. Jeśli szukamy dobrego instrumentu klawiszowego o dodatkowych możliwościach kreowania brzmienia, wówczas keyboard będzie doskonałym wyborem.

SYNTEZATOR

Instrument ten jest bardzo często mylony z keyboardem i choć niektóre syntezatory mogą z pozoru wyglądać jak keyboard, to są to dwa zupełnie różne instrumenty o całkiem innych możliwościach. Syntezator powstał w celu jak najwierniejszego odwzorowania już istniejących brzmień i tworzenia swoich własnych. Już nawet podstawowe wersje syntezatorów mogą posiadać w swojej pamięci tysiąc brzmień, które dodatkowo można wzbogacać bardzo pokaźną pulą efektów. Za pomocą syntezatora możemy uzyskać brzmienie pianina, skrzypiec, gitary, a także dźwięków, które nie nalezą do żadnego ze znanych nam instrumentów. Między innymi ze względu na swoją bardzo pokaźną liczbę brzmień syntezator nie jest instrumentem polecanym na początek przygody z muzyką, ponieważ choć nic nie stoi na przeszkodzie by nauczyć się na nim grać, to początkujący muzyk może być przytłoczony tak wieloma możliwościami, co może skutecznie dekoncentrować podczas nauki. Jeśli jednak zależy nam na bardzo wielu brzmieniach i efektach, wówczas syntezator z pewnością spełni nasze oczekiwania.

PIANINO CYFROWE I STAGE PIANO

Pianino cyfrowe można przedstawić jako przeciwieństwo syntezatora. Nie posiada ono bardzo dużej puli brzmień i efektów, ponieważ jego głównym zadaniem jest posiadać brzmienie bardzo wysokiej jakości, skutecznie imitujące pianino cyfrowe. Wraz z wysoką jakością brzmienia musi iść bardzo dobry komfort gry, dlatego przy produkcji pianina cyfrowego przykłada się dużą uwagę do klawiatury, która oddziałuje na siłę i dynamikę nacisku, czyli dokładnie tak jak w przypadku pianina akustycznego. Już w najtańszych modelach cyfrowych znajdziemy klawisze o kilku stopniach nacisku oraz głęboki, naturalny dźwięk. Droższe modele posiadają dźwięk tak dobrze dopracowany, że czasem muzycy grający na pianinach akustycznych mają problem z ocenieniem czy dźwięk który słyszą pochodzi z instrumentu akustycznego czy cyfrowego. Nieco podobnym instrumentem do pianina cyfrowego jest stage piano, które można określić jako keyboard stworzony na scenę i do studia nagrań. Czasami jest on nieco większy od typowego keyboardu, jednak duży nacisk położono tu na wysoką jakość brzmienia i bardzo dobrze zaprojektowaną klawiaturę.

NAGŁOŚNIENIE

Najpopularniejszym urządzeniem do nagłośniania instrumentów klawiszowych jest wzmacniacz, który możemy połączyć z każdym z powyższych instrumentów. Choć zarówno keyboard jak i syntezator już posiadają wbudowane głośniki, to są one bardzo małe i służą tylko do grania w domu i treningów. Jeśli zależy nam na nagłośnieniu odpowiedniej mocy i jakości, osobny głośnik będzie niezbędny. Wzmacniacz często posiada wbudowany equalizer za pomocą którego szybko ustawimy jak wyraźnie mają być słyszalne tony niskie i wysokie. Poza tym sprzęt taki jest wyposażony w pokrętło odpowiedzialne za głośność i czasami może być wyposażony w kilka podstawowych efektów przestrzennych, takich jak pogłos czy echo, jednak zwykle nie są one potrzebne, ponieważ efekty tego typu znajdziemy we wszystkich instrumentach klawiszowych. Instrument możemy nagłośnić także podłączając go do komputera z zestawem głośników. Jest to częsta praktyka, ponieważ podłączając keyboard czy syntezator do komputera mamy dodatkowo możliwość wygodnego nagrania tego co gramy w danym momencie, bez konieczności używania mikrofonu.

Wróć do „Nauka gry dla początkujących”