johnwest1
Posty: 4
Rejestracja: wt 07 cze, 2016

wt 07 cze, 2016

Co wybrac? Yamaha p45 czy Yamaha ez 220? Mam niskie umiejętności muzyczne, nie znam nut, uwielbiam muz. rozrywkową i przez lata przygrywałem na keyboardzie w domu. Dodam że klawiatura tej p45 strasznie kusi...:)

muzyk
Posty: 34
Rejestracja: ndz 24 kwie, 2016

wt 07 cze, 2016

Dziwne trochę te twoje pytanie :shock:
To tak, jak byś spytał czy wybrać samochód czy rower.
Skoro sam piszesz, że przez lata przygrywałeś na keyboardzie w domu, to chyba potrafisz rozróżnić keyboard od pianina cyfrowego.
Podsumowując ez220 jest niezbyt wysokich lotów keyboardów, a p45 pianinem cyfrowym z niższej półki.
Najpierw zdecyduj się czy chcesz grać na keyboardzie czy na pianinie, a dopiero potem rozważaj zakup konkretnego modelu.

johnwest1
Posty: 4
Rejestracja: wt 07 cze, 2016

śr 08 cze, 2016

Czy jak zacznę ćwiczyć na keyboardzie i nauczę się zasad gry, to czy będzie również łatwo zastosować je na pianinie cyfrowym z ważoną klawiaturą , gdybym kiedyś zmienił. Czy po prostu są to dwa inne instrumenty i trzeba uczyć się ich oddzielnie? Pytanie trochę głupie ale ja się nie znam:)

muzyk
Posty: 34
Rejestracja: ndz 24 kwie, 2016

czw 09 cze, 2016

Zasady muzyki są takie same, natomiast musisz mieć świadomość, że to są zupełnie dwie różne klawiatury na których zupełnie inaczej się gra i które tylko z wyglądu wydają się identyczne. Sprawa wygląda mniej więcej tak: klarnecista wszystko zagra na saksofonie, ale odwrotnie jest już znacznie trudniej. Jeżeli chcesz się rozwijać i systematycznie podnosić swój poziom to doradzałbym od razu rozpocząć naukę na pianinie cyfrowym, jeżeli natomiast ma to być tylko takie sobie lalala dla zabawy, to keyboard Ci wystarczy.

johnwest1
Posty: 4
Rejestracja: wt 07 cze, 2016

czw 16 cze, 2016

Dzięki muzyk za odpowiedzi. Korzystając z okazji chciałbym się jeszcze zapytać o jedną rzecz, mianowicie grę z nut/czytanie nut. Czy jest nietaktem nieznajomość nut? Tzn. czy bardzo to ogranicza osobę grającą na pianinie i czy stwarza to takie zagrożenie, że zatrzymam się na pewnym etapie muzycznego rozwoju, z którego nie będę mógł przejść dalej? Pytam o to, bo nigdzie nie mogę doszukać się odpowiedzi jeśli chodzi o pianino, natomiast jeśli chodzi np. o gitarę to jest raczej regułą, że znaczna większość gitarzystów w ogóle nie zna nut, jak choćby wirtuozi tacy jak Tommy Emmanuel czy Jimmy Hendrix. Odpowiedź na to pytanie jest dla mnie istotna, bo głupio by było kupić pianino cyfrowe, a później zadręczać się myślą, że brak mi umiejętności, która jest powinnością potrzebną pianiście. A może po prostu potrzebny jest tylko i wyłącznie dobry słuch muzyczny..... już sam nie wiem:)

melodia
Posty: 57
Rejestracja: pn 18 sty, 2016

czw 16 cze, 2016

Na pewno warto znać nuty, ale nie jest to koniecznością by dobrze grać. Z pewnością większy odsetek gitarzystów nie zna nut niż jest to w przypadku pianistów, ale są i świetni pianiści którzy nie znają nut. Nie koniecznie dla tego że nie chcieli się ich nauczyć, ale np: z przyczyn losowych bo są niewidomi i grają wyłącznie ze słuchu. Niemniej ja uważam, że warto tę umiejętność posiadać zwłaszcza, że nie jest ona wcale taka trudna do opanowania. Są teraz takie nawet keyboardy edukacyjne jak np: ctk-4400, gdzie na wyświetlaczu po naciśnięciu klawisza wyświetla się nazwa dźwięku i zapis nutowy na której linii czy polu dana nuta się znajduje. Dla osób niemających dotychczas kontaktu z muzyką, tego tupu instrumenty są na początek dobrym rozwiązaniem.

johnwest1
Posty: 4
Rejestracja: wt 07 cze, 2016

czw 16 cze, 2016

Dobra, już zdecydowałem - kupuję pianino cyfrowe, a jak mnie przerośnie to odsprzedam.

muzyk
Posty: 34
Rejestracja: ndz 24 kwie, 2016

pn 20 cze, 2016

Słuszną decyzję podjąłeś bo na pianinie będziesz miał możliwość ciągłego podnoszenia swoich umiejętności i dalszego rozwoju. Przy wyborze pianina cyfrowego przede wszystkim kieruj się jakością klawiatury, tak by jak najwierniej odzwierciedlała klawiaturę pianina akustycznego. Najlepiej wybieraj z klawiatur opartych na potrójnych sensorach. Dobra klawiatura ważona powinna też charakteryzować się tym, że klawisze w niskich oktawach czyli te z lewej strony powinny być nieco cięższe od tych z wysokich oktaw czyli z prawej strony, tak jak ma to miejsce w pianinach akustycznych.

Wróć do „Keyboard”