maxiara
Posty: 4
Rejestracja: pn 05 mar, 2012

pn 05 mar, 2012

Hej! Zdecydowalam sie napisac na tym forum i zpytac Was o rade, gdyz jestem kompletnie zielona w tych sprawach (przynajmniej jak na razie, bo chce to szybciutko zmienic :D). Zawsze marzylam o tym, zeby nauczyc sie gry na pianinie. Uwazam, ze to najpiekniejszy instrument na swiecie, a jak tylko slysze jakis utwor grany na tymze instrumencie, przechodza mnie ciary!
Teraz moje pytanie do Was. Przede wszystkim, czy mozna sie nauczyc samemu ? Jak na poczatek chcialam kupic keyboard, zeby w ogole zobaczyc czy mi to wychodzi. Nie wiem tylko czy to dobry pomysl. Gdybym juz miala grac na keyboardzie, to tylko w brzmieniu pianina, bo nie cierpie innych "mieszanek". No wlasnie.. tylko, ze teraz nasuwa sie nastepna watpliwosc. Czy z keyboardu latwo bedzie mi przejsc na normalne pianino ? Czy nauka jest taka sama, a klawisze identyczne ? Jesli tak, to poleccie mi prosze jakis model keyboardu, ktory jak najbardziej upodabnial by sie do pianinia i oczywiscie w rozsadnej cenie.

Pozdrawiam i z gory dziekuje za wszystkie odpowiedzi !:)


P.S. Przepraszam, za brak znakow, ale nie mam polskiej klawiatury.

Derry
Moderator
Posty: 68
Rejestracja: pn 17 maja, 2010

pn 05 mar, 2012

Nauczyć się grać samemu? Proszę bardzo. Ulubione piosenki sobie zagrasz. Nie powiem, że będziesz wirtuozem, ale całkiem sporo możesz się nauczyć. Jak znasz kogoś, kto gra, to mógłby tobą na początku pokierować.

Co do instrumentu - warto by wiedzieć, ile chcesz przeznaczyć na to. Oczywiście, nauczysz się na wszystkim, ale najrozsądniej byłoby kupić od razu pianino cyfrowe. Zapraszam do tematu: jaki-keyboard-wybrac-opinie-o-instrumentach-t17466-30.html . Dwa ostatnie posty opisują "problem". Wiem, że oczywiście nie każdy ma te 1000 zł w kieszeni (studia, szkoła, inne zainteresowania, rodzina, inwestycje).

Zapraszam jeszcze raz do tego: jaki-keyboard-wybrac-opinie-o-instrumentach-t17466-30.html tematu, jeśli już podjęłabyś decyzję o nauce. Postaram się wtedy pomóc w wyborze keyboardu (chyba, że stać Cię na pianino cyfrowe, tak jak koleżankę).

maxiara
Posty: 4
Rejestracja: pn 05 mar, 2012

pn 05 mar, 2012

Nie, na pianino cyfrowe mnie absolutnie nie stac. Musialabym liczyc sie z cena 7 000 zl prawda ? To na razie nie wchodzi u mnie w gre. W gre wchodzi 1000 max. Tak na prawde, to keyboard bedzie przeznaczony tylko do nauki. Jesli a noz mi sie uda, to wtedy rozejrze sie za jakims porzadnym pianinem. Jezeli moglbys mi pomoc w doborze, to bylabym bardzo wdzieczna. I przede wszystkim, na co zwracac uwage kupujac taki keyboard ? Zakup przez Allegro wydaje mi sie malo bezpieczny..
Niestety nie mam nikogo, kto moglby mnie poprowadzic. Myslalam, zeby zaczac sama od podstaw, a potem wprowadzic nauczyciela.. No chyba,ze na odwrot.. sama nie wiem. Mam 19 lat i zdaje sobie sprawe z tego, ze nie jestem juz tak chlonna i ze pewnie ta nauka bedzie trwala znacznie duzej. Chcialabym bardzo nauczyc sie zapisu nutowego i moc grac wszystko, co mam zapisane na kartce (nie tylko wyuoczone piosenki). Myslisz, ze moze mi sie udac ? Ile taka nauka moze potrwac i jak czesto trzeba cwiczyc ?
Ostatnio zmieniony pn 05 mar, 2012 przez maxiara, łącznie zmieniany 1 raz.

Derry
Moderator
Posty: 68
Rejestracja: pn 17 maja, 2010

pn 05 mar, 2012

Podejrzewam, że będziesz wszystko łapać szybciej, bo po prostu Cię to interesuje i jesteś bardziej świadoma tego, co robisz. Problem u późno zaczynających to najczęściej po prostu przekonanie, że jest się mądrzejszym od nauczyciela :-P

Gdybyś skierowała się do tematu, który Ci podałem, to wiedziałabyś, że za 1000 zł podałem tam pianino cyfrowe, które by było dla Ciebie świetne, bo jest pełnowymiarowe i jak najbardziej oddaje grę na takim akustycznym.

Myślę, że dasz sobie radę. Co do ćwiczenia... Nikt Cię nie zmusi, nikt Ci nie powie: "ćwicz 30min/1/2/3/4h dziennie". To jest indywidualna sprawa. Najlepiej nic na siłę. Ćwicz tyle, ile Ci się chce - w końcu uczysz się sama i grasz dla siebie. No ale zaleca się, żeby chociaż te pół godziny poświęcić.

Pozdrawiam

maxiara
Posty: 4
Rejestracja: pn 05 mar, 2012

pn 05 mar, 2012

Zajrzalam do linku, ktory mi podales, ale bylam ciekawa keyboardu tanszego. Wiem, ze za 800 zl tez mozna cos kupic. Tylko jaki ?? Ha! Oto jest pytanie !:P

Derry
Moderator
Posty: 68
Rejestracja: pn 17 maja, 2010

pn 05 mar, 2012

Mniej oktaw, co może być później uciążliwe. Gorszy dźwięk. Różnica w klawiszach - w keyboardzie jest mniejsza różnica przy nacisku (głośno/cicho - dynamika).

Jeżeli wolisz pianino... Serio lepiej kupić pianino cyfrowe/akustyczne.

maxiara
Posty: 4
Rejestracja: pn 05 mar, 2012

pn 05 mar, 2012

Uokej. Dzieki w kazdym razie za informacje :)

Pozdrawiam!

Rafal24
Posty: 1
Rejestracja: pn 20 maja, 2013

pn 20 maja, 2013

Odświeżam stary temat ale no cóż. ..

Niekoniecznie musisz kupować pianino o takiej cenie. Ja dla przykładu kupiłem CME - MKEY 49 V2 za 350 zł jak widzisz nie jest to majątek a klawisze sprawdzają się bardzo dobrze, przy okazji mam więcej możliwości ponieważ podłącza się je do komputera. Możesz także kupić AKAI LPK25 za 200 zł ale to 25 klawiszy tylko dwie oktawy ;/

Linki allegro:

http://allegro.pl/cme-m-key-klawiatura- ... 59768.html

http://allegro.pl/akai-lpk-25-lpk25-kla ... 91897.html

treader
Posty: 13
Rejestracja: ndz 14 kwie, 2013

pn 17 cze, 2013

Kolego Rafale24 - nie sądzę aby koleżanka maxiara czuła dreszcze czyli "ciary" przy tych 49 klawiszach i ultra cienkiej klawiaturze. Nie oszukujmy się całkowite minimum aby nie ograniczać funkcji wykonawczych to 61 klawiszy jak w typowym keyboardzie a leszcze lepiej 76 lub 88.
Jeśli chodzi o brzmienie instrumentu to proponuję obalić kolejny mit i jasno powiedzieć, że bez kilku tysięcy złotych gęsiej skórki nie będzie :)
Całkowite minimum to np. YAMAHA P-35 za 1600,- PLN
Dla liczących każdą złotówkę - znam miejsce, gdzie można dostać za 1520.-
Kontakt: http://www.dompelenmuzyki.pl)

Rafal
Posty: 41
Rejestracja: czw 29 sie, 2013

czw 29 sie, 2013

Ja ze swojej strony będę mógł polecić yamahe psr 323, jest ona prosta w obsłudze, bezawaryjne przynajmniej egzemplarz mojego brata, który gra na niej i sobie chwali owy sprzęt.

Mateusz
Posty: 39
Rejestracja: czw 29 sie, 2013

ndz 01 wrz, 2013

YAMAHA P-35 za 1600,- PLN to totalne przegięcie, nie warto wydawać takich pieniążków na początek, gdyż nie ma w tym zupełnie najmniejszego sensu.

Snake
Posty: 20
Rejestracja: wt 03 wrz, 2013

wt 03 wrz, 2013

Jeżeli na początek to ja bym kupił AKAI LPK25, dobry i nawet tani sprzęt. Zawsze będziesz mógł się dobrze i efektownie na nim uczyć.

brian
Moderator
Posty: 422
Rejestracja: pt 29 maja, 2015

śr 21 wrz, 2016

Można się uczyć samemu, nie widzę w tym żadnego problemu. Warto jednak zaopatrzyć się w jakieś dobre poradniki, a;e dobrze jest mimo wszystko wziąć ze dwie lekcje tak dla podstaw. Zajrzyj tutaj
http://www.studioarte.eu/nauka-gry/instrumenty/fortepian
http://ksiegarniamuzyczna.pl/fortepian

Wróć do „Nauka gry dla początkujących”